Rootsi viha


Kummalised tähelepanekud mul siin viimastel nädalatel…Ei möödu ühtegi päeva, kui ma mõnelt kolleegilt miskit sapist rootslaste aadressil ei kuuleks. Vahepeal on see rootslaste suunas sapi pritsimine lausa kollektiivne…Ja ma pean tunnistama, et see on palju sapisem kui eestlaste kommentaarid venelaste suhtes kunagi on olnud… Huvitav, kas see on nüüd mingi eriline rootsi viha avaldumise periood…või olen ma lihtsalt nii omaks võetud, et enam ei peeta vajalikuks oma viisakat välist maski minu juuresolekul säilitada ja lastakse emotsioonidel vabalt lennelda…Igatahes huvitav olukord on tekkinud. Huvitav ka ses mõttes, et ma poleks uskunud, et soomlaste rafineeritud välimise oleku all niisugune rahvustevaheline vihkamine peidus võib olla.

3 kommentaari

 1. Posted by R&J on aprill 11, 2008 at 9:25 p.l.

  Ja ma tahtsin veel lisada (kui mu postitusest juba polnud aru saada), et seda nn rootsiviha ei tasu nii sydamesse vötta. Norras naljatavad(öelutsevad) ka eri murrakuga rahvakillud yksteise arvel; isegi yhel saarel elavad halvustavad samal saarel, aga kolkakylas elavaid, et vaat need seal on igatahes ‘metsa poole’.

  Rahvuste psyhholoogia loengust on meelde jäänud, et rootslased on omas kodus stressis, kuna tahavad olla vöitjad konkurentsis, olla edukad, olla tasemel; seevastu väljaspool kodumaad on väga uhked oma riigi yle ja ylbed vennad.
  Soomlased on just vastupidi – omas kodus tunnevad ennast vabalt ja lahedalt; aga mujal Euroopas valdab neid alaväärsuskompleks, mida nad ka eri viisidel välja elavad. Eesti oli (on?) vist ainuke koht, kus ka nemad saavad ennast yleolevalt tunda.
  Kuid asjad vöivad muutunud olla, loengust on juba köva 15 aastat möödas.

  Vasta

 2. Posted by R&J on aprill 11, 2008 at 3:29 p.l.

  Jah, see on kummaline. Mul on ca 20-aastase staazhiga söber Espoost, alles 10 aastat tagasi, kui ise veel Eestis elasin, tuli kuidagi juhuslikult jutu sees halb suhtumine rootslaste vastu välja. Milles oli nagu viha endast körgema vöi parema vastu.
  Sama viha on ka norralastel on ‘vanema’ venna ja endise vallutaja vastu.

  Norralasi lausa pölatakse mölemalt poolt(eriti kogemused soomlastega), nende kohta on soomlastel naljad á la meie endised tsuktshinaljad. Ja muide, ka vastupidi. Loll nagu soomlane (mis vördub ka laplasega) on Norras tavaline nali.

  Ma ei tea, kuidas see soome söber suhtub sydames minusse praegu – endine nöukalane nagu ma olen, elan Rootsis ja olen abielus norrakaga.
  Avastasin aga, et mehed leidsid kohe yhise keele. Rootslaste vastu, muidugi :).

  Vasta

 3. Posted by Larko on aprill 11, 2008 at 1:38 p.l.

  Igipõline asi kuid mitte ei ole otsese vihavaenuga tegemist nagu oli 19. ja 20. sajandi vahetuse keeletülide ajal, kust asi pärinebki. Kuigi rootsi keele staatus on Soomes tunduvalt kõrgem kui soome keele Rootsis, on enamus tänapäevsest suhtlemisest ikkagi vennasliku musthuumori tasemel. Võib-olla katsun seda kunagi lähemalt lahti seletada. Tuleb meelde kuidas keegi hiljuti mu blogi kommentaaris küsis, mida mul rootslaste vastu küll on, ehkki enda arust viljelesin just nimetatud vennaslikku musthuumorit. 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: