Soome külaelust ka natuke


Noh Jyväskylä elust…aga ega siin suurt vahet pole, nime poolest küll linn ja päris suur, aga olemise poolest nagu küla. Noh näiteks, eile käisime majarahvaga järvel laevaga lõbusõitu tegemas ja koos õhtust söömas…Meil on selline tornmaja (vaata pilti, see on küll naabermaja, mis paar korrust kõrgem, aga ei viitsind õue oma maja pildistama minna), kaheksa korruseline, niisugune nagu neid on Lasnamäel ja Õismäel ja Mustamäel…Kujutage siis nüüd ette, kuidas oleks võimalik näiteks Õikal või Lasnakal või kus iganes Eestis sellised suured korrusmajad on majaelanike ühisüritusi korralada. Talgud võib olla tuleksid välja, aga võib olla ka mitte.

Igatahes, üritus oli vahva, naabritega sai tuttavaks – meie köögi seina taga elab eriti armas vanapaar, nii et ma aevan, et meil Avega on naabritega eriti vedanud. Sai rääkida igasugu asju, et kas muusika pole vahel liiga vali (Naabrimemm: “Oh ei ole lapseke, meil vanamees ise kuulab ka klassikalist muusikat vahel valjusti – ega muusikat peabki valjusti kuulama”) või et kas suitsuhais mis vahel meie rõdult tuleb (mõni sõber ikka tossab vahel ju ja selle rõdul suitsetamise asjaga on mind siin Soomes hoiatatud)…Polnd see suitsuhais ka naabritele vastukarva. Sõnaga haruldaselt mõistlikud ja kenad inimesed.

Ja siis elab meie majas veel väike Pipi, kahe aastane, kelle ema on minu vanune, natuke üle neljakümne – ja Pipi on haruldaselt stabiilne laps – ajas vaikselt oma asja, keeras vett ja mahla ja muud kraami ohralt oma riietele – ja vanemad rahulikult pühkisid vaid suurema sodi ja käisid teisel kannul, et kuskil end järve ei orgunniks…

Ja siis me sõime kõik lihapalle ja maja isand (ma ei teagi mis on selle isännöintsija vastand eesti keeles) kelkis oma keeleoskusega – olla suvel Saksas jalgrattamatkal käind ja ainult saksa keelt kõnelnd..Noh ja ma olin ka eliidi hulka arvatud oma Saaremaa kesamökkiga – sest Saagimi tädi meest tunnevad ju Soomes kõik…Kuigi jah tädi ise eriti hea mainega pole, aga noh, see on tema mure juba, aga sellest ka räägiti, ja mul oli natuke häbi, kah ju eestlane…
Aga jah, nii sai siis aega veedetud ja pärast rahulikult sadamast koju jalutatud, ja õhtu oli ilus ja inimesed rõõmsad ja rahulikud…Selline kena tunne oli.

14 kommentaari

 1. Posted by Kaja Tampere on august 26, 2007 at 4:54 p.l.

  jah, maja oleks mõnus, aga me kaks naisinimest, yks veel koolilaps, me ei saa majaga hakkama…noh, õnneks see suitsetamine pole nii igapäevane, vahel kylalised tossavad…aga neid õnneks harva, selliseid tossavaid.

  Vasta

 2. Posted by tiia on august 26, 2007 at 10:28 e.l.

  Soome korteriühistute koosolekul arutati väääga pikalt kunagi seda suitsetamise küsimust ja leiti, et väiksem probleem on inimestega, kes rõdul suitstavad, kui et nad korteris suitsetavad. nii näiteks peaks lugema “maja sedadust”, kus kirjas, kas sees suitsetamine on keelatud. ja kui, siis pead pärast väljakolimist näiteks tegema remondi, et suituhais järgmistele asukatele ei jää.
  kui seda ei tee, vöib sanktsioonina olla näitek tagatisüüriraha mittetagasimaksmine.
  majaühistu
  suitsetamisest rõdul: majaühistu võib ühiselt vastu võtta reegli/seaduse, mis keelab rõdul suitsetamise. Kuna Soome seadusandlus ei näe karistatavaks rõdul suitsetamist, siis väga paljud seda reeglit ei kehtesta. rõhutakse naabri headusele ja õelusele. niisiis seadust kui sellist üleriigilist pole. ainult majaühistus ettekirjutatud seadus võib omad reeglid teha.

  sellepärast ütles meie majavalitsejagi, et kui talle ikka pidevalt räägid ja kui ikka paar pange pähe kallad, ehk siis võtab öppust.
  ei võtnud, ostsime omale maja 🙂

  Vasta

 3. Posted by kaja on august 25, 2007 at 5:35 p.l.

  ehh, aga me makisme selle laevasõidu seekord ise
  yhistult ei tulnd sentigi…16 euri koos söögiga…sularahas

  Vasta

 4. Posted by sjgelle on august 25, 2007 at 7:45 e.l.

  Et miks Eestis ei tulda selle peale, et anda raha korteriühistutele ühiste pidude korraldamiseks? Sellest ma saan küll aru – meil on nii palju pakilisemaid asju, näiteks teed vaja korda teha, prügi sorteerimine korraldada jne Meie majal oleks vaja katus ära vahetada ja esikud remontida. Elanikelt korjatakse iga kuu mingi summa kommunaalkuludeks, aga igasugune liigutamine neelab tohutult raha. Kui minu käest küsitaks, kas ma tahaksin ühisüritusteks või uueks katuseks riigilt toetust, siis ma valiksin viimase.

  Vasta

 5. Posted by kaja on august 25, 2007 at 6:59 e.l.

  ehh see ikka soome reegel, aga ma ei saa sellest ka päris hästi aru, kas see on keeld või ei ole…samas nad ise kogu aeg suitsetavad rõdul…seega meie külalised polem ainsad…ja ma ei mõitsa yldse selle kallal jorisemist, sest koridoris on anyway kogu aeg igasugu lõhnu – alates kapsasupi ja lõpetades suitsu jmt…et ikkagi ja, minule segane värk, aga ettevaatlik peab olema. eetis minu arust sihukesed asjad puha reguleerimata, aga vb olla Tiia teab täpsemalt

  Vasta

 6. Posted by Ingrid on august 25, 2007 at 4:46 e.l.

  tiia, kas selline rõdulsuitsetamise keeld kehtib Soomes või Eestis?
  Mina olen oma naabritega püstihädas, suitsetavad nii vasak- kui parempoolsed naabrid, nii rõdul (üks ahelsuitsetaja donna-klaara, ja suitsetatakse pea aksnast väljas.
  Nii ma siis käin oma akent kord lahti tegemas, kord kinni panemas.
  Eh elukest!

  Vasta

 7. Posted by kaja on august 24, 2007 at 10:52 p.l.

  no vot, siis selge, miks selliseid yritusi tehakse, aga mind ikkagi huvitab see mõte, et kuidas tullakse soomes sellise asja peale ja eestis tundub see absurdsena.

  Vasta

 8. Posted by tiiauspaikka on august 24, 2007 at 5:35 p.l.

  eks nad peavad tegema, sest ise korrusmaja ühistu jhtkonda kulununa tean ,et igale elamule on eelarvesse eraldatud raha, mis ühistegevuse arendamiseks ette nähtud.
  mõned majaühistud lihtsalt ei viitsi midagi teha. teised grillivad koos, peavad pikkujoulusid või käivad koos teatris.
  tore ,et teil on ettevõtlik majarahvas.

  aga kui te meil allkorrusel oleksite suitsetanud ,siis ma oleks teile vett kaela kallanud. nii käskis teha meie majavalitseja kõigiga, kes rõdul suitsetavad. sest see oli jube, kui alt naaber hullemat kui mahhorkat tõmbas.
  jeeeh, nüüd õnneks pole enam seda häda 🙂

  Vasta

 9. Posted by kaja on august 24, 2007 at 2:34 p.l.

  jah ega sommid võõrast kergesti omaks võta, ikka tykk aega vahivad altkulmu…olen seda isegi kogenud…ja kohati ona nad ka rassistlikud – et kui on valida somm või muu rahvus, näiteks tööle, siis valitakse somm, isegi kui see nigelam on. mina siin täiesti ebatraditsiooniline case.
  aga talguid siin vahel tehakse. aga enamuse tööst teevad hooldusfirmad, mida see isand siis tellib ja kommunaalkuludest finantseerib…
  aga jah, ma ka mõtlesin, et kuidas see lasnaka tornitäis paadiga piritale läheks koos õhtust sööma oma raha eest…kyll ei kujuta ette

  Vasta

 10. Posted by sjgelle on august 24, 2007 at 12:38 p.l.

  Nojah, aga meil ju need lõimumise probleemid ju. Tõesti ei kujuta ette, et näiteks Lasnamäe mingi suur koreterelamu läheks üheskoos paadiga Piritale. Aga meil on külaliikumine küll edenenud. Ise ma külast pole, aga olen kuulnud. Aga võib-olla eestlane ikka pole karjaloom? Soomlaste kohta ei oska midagi öelda, pole oludega tuttav. Aga olen kuulnud, et ka seal ei võeta “võõrast” väga lihtsalt omaks. Võib-olla eksin, sest pole kogemust vastavat.
  Mina elan 24-korterilises elamus ja meil tehakse koos küll talguid maja ümbruse korrastamiseks või näiteks rõdude värvimiseks.

  Vasta

 11. Posted by kaja on august 24, 2007 at 11:55 e.l.

  jah majavalitseja on sobilik termin vist küll.

  Vasta

 12. Posted by kukupai on august 24, 2007 at 11:09 e.l.

  Jah, ma tsekkasin siin vahepeal ja sain aru, et see siis peaks meie keeli majavalitsejat tähendama, mäletad küll, et kunagi oli sihuke ametimees meie riigis kah. Enam ei ole vist ametlikult…

  Vasta

 13. Posted by kaja on august 24, 2007 at 9:21 e.l.

  päris nii nagu pole, see on veel eraldi sell, kes näiteks selle isanada tegemisi kontrollib ja iga aasta inimestelt küsib (meil ka oli nüüd majas just küsitlus, et kas oleme rahul…), kas nad on rahul isanda tööga…see on umbes selline suhe nagu omanike esindaja on nõukogu esimees ja siis on veel juhatuse esimees..

  Vasta

 14. Posted by kukupai on august 24, 2007 at 8:56 e.l.

  see ’isännöitsijä’ on midagi sarnast nagu meil korteri- või majaühistu esimees. Polegi eesti keeles täpset ja lühikest vastet.

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: