Kohanemine koduga


Olen juba pool aastat olnud rohkem Eestis kui kuskil mujal. Uskuge, see on mu elu täiesti pea peale pööranud:

– suurem osa neist asjadest, mis võõrsil elades mu elule konteksti lõid ja mind soojendasid, on täna veel mu Tallinna kodu keldris lahti pakkimata. Sh mu karude kollektsioon.

– ma pean kogu aeg arvestama teistega ja mu iseolemisel on peaaegu, et “vere hind” – keeruline on sobitada aktiivsesse perekondlikku suhtlemisse üksindaolemist. Ja kas ma seda sajaprotsendiliselt enam tahangi?

– blogide kirjutamine on täitsa soiku vajunud – see mis oli võõrsil psühhoteraapiaks, on nüüdseks jäänud vaid mõnusaks sooviks, et võiks ju vahel kirjutada, aga otsest vajadust ja hingelist sundi enam ei ole… vaid karude blogisse tuleb kogu aeg uusi postitusi, sest karusid rändab mu juurde endiselt nii uksest kui aknast kui arvutiekraanilt. karud tulevad alati, olenemata ajast ja riigikorrast.

– mu elust puudub soomlastele omane rahulikkus – see on asendunud eestlaste neurootilise tõtlemisega. Kui soomlane on küll joomase peaga kange pussitaja, siis kainest peast on ta rahulik ja tolerantne, ning selles võrdluses tunduvad eestlased tõesti riiakad ja kaklemishimulised – kus aga saab, sealt otsitakse võimalus olla millegi vastu, või võidelda millegi eest, või mida iganes. peaasi, et oleks pinget ja intriigi, ja actionit!

– mu elust puudub soomlastele omane pikk etteplaneerimine – appi, appi – koosolekud lepitakse tavaliselt kokku päev või paar enne toimumist. ja kuhu jääb siis selline pikaajaline kalendri etteplaneerimine? See jääb Soome, sest Eestis on asjad teistmoodi.

– mu elust puudub rahulikult tänaval mulle otsa vaatav ja naertav kaaskodanik, mu elust puudb lihtne tänan-palun triviaalne igapäevaviisakus kauplustes ja kohvikutes. See on asendunud kidakeelsete ja võib olla ehk vaid väheke muigavate noorte neiudega leti taga. Kes võib olla mõtlevad omas peas minu kohta, et on loll – muudkui tahab sõbralikult suhelda.

– mu elust puuduvad töntsakad vanemaealised teenindajad mu lemmikrestoranis. Nende asemel on missikandidaatide paraad. Õnneks on viletsat teenindust nii selles kui teises kategoorias, samuti nagu head teenindust.

– mul on uued töökaaslased, keda ma veel ei tunne ja kelle suhtes on mul ainult lootused-ootused. Kuid kellest ma tean veel väga vähe. Ma loodan, et ma saan neid tundma ja et sellest tuleb samasugune turvaline olemine nagu mul oli võõrsil…

Tegelikult võiks seda nimekirja lõputult jätkata. Ja eks ma seda vahel teengi. Kuid elul on nüüd teine maik. Ma kribin kirjutada endiselt oma mäkiga, kuid siin on juba eestikeelsed tähed klaviatuuril ja Soome elule vaat on nüüd vaid retrospektiivis ja kontekstis – võrdluses Eestis olemisega…

2 kommentaari

 1. Külastades Eestit käin tvaliselt poes ka ja sellist rahulikku vaatamist, mõtlemist nagu Soomes, pannakse pahaks , keegi sõidab sulle korviga sisse, või siis vaadatakse väga viltu, poes ei ole nii nagu Soomes, et teenindaja teenindab vaid üht inimest korraga … Eestis pole müüja veel sinuga lõpetanud kui tormab juba teisele ostjale midagi ulatama kolmandale vastama küsimusele ja neljandat tervitab ja räägib oma juttu …
  Sellega oligi alguses Soomes nagu raske harjuda alguses sest olin Eestis harjunud sellega, et kui eelseisja raha otsib ja kohmitseb jõuab müüja juba kaks inimest teenindada …. hheheeheh
  Karuema -ehk harjud pikapeale tagasi Eesti eluga kui jääd pikemaks sinna, või siis tuled elama päriseks siia….või siis vähemalt puhkama ???
  Aga TSEMPPIA, nagu siin öeldakse,tõlkes vist Jõudu ja jaksu !!!

  Vasta

 2. Posted by Katrin on jaanuar 25, 2011 at 7:37 e.l.

  Ma olen siin kirjutatuga väga nõus. Kuigi ma Soomes just elanud pole, on Eesti elu ka minu jaoks liiga kiire, mõttetult tormakas. Ja mille arvelt, kuhu rutt? Võrdlen eestlasi sakslastega – elu sisu ja olemise mõte on töö ning veelkord töö. Elamiseks aega nagu polekski. Ja elu nautimine, see oleks justkui patt.

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: