Elu nagu mustlase hobusel


Hakkasin vahepeal juba reisikirja kirjutama, viimasest Euroopa tuurist, aga siis tulid uued pöörded peale ja jutt jäi katki.

Kopin siia nüüd selle jutu alguse, mis sai Vikingi laeva peal nädalapäevad tagasi kirja pandud:

Reisikirjad on popid. Lausa nii popid, et isegi poliitikud on hakanud neid kirjutama – pean siin silmas Savisaare kangelaslikku matka Euroopa südamest Eestisse. Suur asi töesti ükskord ka maadmööda reisida, kui kogu aeg äriklassis ja lennukiga ja mugavate masinatega kluged. Tavalise inimese jaoks on üks väike maadmööda matk kökimöki ära teha, sest see on tavapärane elamiseviis, kui elad ääremaal ja kui sa pole rikas ega kuulus.


Mina olen viimased kolm nädalat elanud söna otseses möttes nigu mustlase hobene. Mu “oravakene” on olnud mu magamistuba, riidekapp ja elutuba. Kohver on permanentselt pakitud ja oma padi ja tekk regulaarses kasutuses auto tagapingil oma hetke ootamas. Jah tösi, olen Belgias saanud ka normaalset öömaja nautida, sest vahepeal tahaks ikka voodis end välja sirutada – iga ka juba selline, ning dushi all käia. “Oravakese”, kuigi on tegemist eriliselt vinge autoga, Skodaga nimelt, dushiruumi veel ei ole…

Alustasin oma reisi kolm (nüüd juba neli) nädalat tagasi reede öösel vastu laupäeva matkaga Jyväskyläst Turku. Kena rahulik on öösel Soomes söita. Inimesed reeglina magavad ☺
Hommikul kell kaheksa sain Turus Stochkolmi laevale ja järgmised 9 tundi magasin mina, laevas. Vahepeal käisin ja otsisin süüa ja internetti. Süüa sain, internetiga aga oli kehvasti. Lohutuseks ostsin endale mönusa lavendlilöhnalise kätekreemi ja näovee ja kobisin oma hytti edasi magama.

Öhtupoolikul maandus laev önnelikult Stockholmis. Toksisin oma GPS poisile armsa sugulase Eila-tädi aadressi ja üsna pea olin Eila ja Kåge söbralikus kodus mönusas pehmes voodis pöönamas. Ûldiselt on nii hea omada söpru ja sugulasi köikjal üle maailma. Kuhu iganes sa ka ei maandu, köikjalt leiad eest avasüli vastuvöttu. See on kena. Eks Eilatädi juures see magaminemine oligi väheke probleem, sest niipalju oleks olnud veel rääkida. Ja vanade inimestega ju iial ei tea, kui kauaks neid kauneid kokkusaamise hetki siinmaailmas veel antud on. Eila ja Kåge tervised on päris viletsad. Aga see on ainult füüsilise poole pealt. Vaim on neil erk ja kaunis.

Pühapäeva hommikul startisin Åkersbergast, “Oravakaese” nina Kopenhaageni suunas kulges maantee Rootsimaa kaunis looduses väga valjult autos tümpsuva ABBA muusika saatel. No ma ei kujuta ette, et Rootsit vöiks läbida veel kuidagi teisiti kui mitte ABBAt kuulates.

Löuna ja kohvipausi kesk Rootsimaad tegin Mjölbis. Seal elab mu teine auväärne soliidses eas sugulane Halliki (kirjanik August Mälgu tütar). Ta oli mulle lesta praadinud. Saaremaa moodi. Ja kohvi oskab ta teha nii head, et oi oi oi. Siinjuures tuleb tödeda, et omaette tarkus on söpru ja sugulasi omada väga planeeritud vahemaade tagant – et oleks sobivaim vahepeatuste tegemiseks autoga ringi liikudes. Minul on see peaaegu et önnestunud. Vähemalt selles osas, mis Rootsit puudutab.

Ohtuks jöudsin Kopenhagenisse, Maailma Väikseimasse Hotelli
———–

Leidsin selle hotelli interentist. Tutvustavad pildid olid helged – moodne maja… Ja hotelli omanik Rie tundus väikese taustauuringu järel piisavalt hullumeelne, ehk siis boheemlane, et ma tahtsin seda köike näha… Vallasema, kes peab hotelli ja on ka kirjastaja – andnud välja raamatu vanast transvestiidist, ning on köigele lisaks veel ajakirjanik ja mahetoitumise propageerija… Midagi väga taanlaslikku kumas ridade vahelt. Mul on Taaniga omad suhted. Olen sealt saanud värskelt tööpakkumise ja seetöttu tahtsin natuke seda maad vaadata -kogeda. Mul on Roskildes ka häid söpru -ametikaaslasi – ja nad on köik piisavalt sümpaatselt boheemlased… Et kui kunagi kirjutaksin raamatu Taanist, siis oleks see üks suur ja pöhjalik ülevaade hipindusest ja selle elujöust tänapäeva akadeemilises Taanis. Mu tuttav professor Taanis elab nimelt kommuunis. Ja üldse, enamus vist elavad seal Taanis kommuunis, kes vähegi akadeemilised vöi intellektuaalid on. Muidugi on Taanis ka korralik akadeemiline äriöpetus, aga sellesse maailma minu tutvused ei ulatu. Ja Taani tööpakkumine jääb vist ka praegu körvale, sest hoopis uued tuuled on vahepeal puhuma hakanud. Aga sellest köigest siis hiljem. Praegu on reisikirja kirjutamise aeg.

———————–

Hommikul Rie juures mahehommikusööki nautinud, pakkisin oma seitse asja ja jätkasin teekonda. Tegin väikese peatuse Roskildes ja ajasin natuke tööasju ka…

Pealelöunal toksisin GPS-Tommile aadressiks Hamburgi külje all oleva väikelinna Ahrensburgi. Seal ootasid mind öömajale söbrad – Cornelia ja Richard.

Väheke aega olin söitnud ja tekkis väike mure, et kas Tom mind ikka öigesse suunda juhatab, sest viidad hakkasid näitama sadamat – minul aga oli silda vaja. Ei plaaninud laevareisi. Meenus pojakese nöuanne vahesihtkohtade kohta. Vaatasin siis kaardilt ja tösi see oligi – Tompoiss oli mind ikka kiiresti ja otse kohale juhatamas, aga mina va kavalpea, tahtsin ikka maadmööda veereda. Korrektuurid GPS-is tekitasid väikesed tagasipöörded ja seiklused Taanimaal. Aga ilm oli ilus ja kevadine ja polnd ju ka ajaliselt kuskile kiiret. Auto oli nagunii, alates Roskildest, vänget sönnikuhaisu täis. Nii et vahet polnud. Märk sellest, et on kevad ja pöllumajandus EU-s ikkagi elab, oli kosutav.

Muideks Saksamaa haises ka sönniku järgi. Kokku tuli sönnikuhaisust trippi täpselt kaks päeva.

Taanis muidugi lubasin ka väikese päikeseterrassi kohvi Roskilde kesklinnas, ja pisikese observation-shopingu puht juhuslikult ette sattunud tüsedate poes sealsamas kohviku körval. Oleks ostnud küll, aga olin otsustanud olla kokkuhoidlik. Nii et – suur piimakohv ja tagasi ratastele…

———————-

Cornelia juures oli nagu alati. Corneliat ennast polnudki, aga ta oli köik valmis sättinud. Richard pakkus teed ja vöileba ja nende koduaia jänesed jooksid akna taga edasi-tagasi.

Hommikul sama lugu – ikka edasi ja tagasi ja siis jälle edasi. Ma arvan, et need majade vahel silkavad küülikud (vöi on need siiski jänesed?) saavad varsti suureks probleemiks, ökoloogiliseks probleemiks Saksamaale. Sest neid on seal nii palju, ja neid sigineb muudkui juurde.

———————————

Kaheksa tundi läheb selleks, et Hamburgi külje alt Genti Belgiasse jöuda. Ühe kohvi ja vetsupausiga. Hollandis muidugi seiklesin ka natuke. Hollandlased suudavad köik normaalsed inimesed segi ajada (siin nüüd ridade vahel vihje mu hollandlasest kolleegile ka…) Segi läks ka mu GPS-Tom. Liiga palju ja liiga keerulised  uued värskelt valminud liiklussölmed on asja nimi. Kannatlikkus ja järjekindlus viis löpuks öigele teeotsale Belgia suunda….

Nagu olin ka e-kirjas lubanud, jöudsin umbes täpselt kaheksa paiku oma järgmisesse öömajasse Sparrow Nest’i. Omanik Linda tervitas mind ja oli murelik, sest pidin oma viletsate jalgadega ronima kolmandale korrusele. Aga paiga eelis oli see, et see asus täpselt nurga taga Artevelde kooli uuest kampusest, minu järgnevate päevade action paigast. Seega – ei miskit – läbimöeldult seljakotti vajalikud riided ja ronima. Önne oli ka – leidsin teise nurga taga ka koha autole parkimiseks – mis muideks on suht haruldane asi Belgias, kus köik kohad on nii paksult autosid ja inimesi täis… Süüa ei leidnudki. Vöi ehk ei jaksanud minna otsima. Söin natuke Rootsist ostetud leiba ja kodust kaasa haaratud tuunikala konservi ja vajusin Okasroosikese unne. Sest järgmisel päeval kell 10 pidin olema virk ja ergas, et tudengitele tarkust pähe toppima hakata…

————————————-

jätkub…

2 kommentaari

 1. Muhe lugemine, aga mitte sellest ei tahtnud ma ræækida:)
  Lihtsalt oli armas, et Sa sønnikuhaisu positiivse kylje yles leidsid:) Sest ma møtlen ka alati neid aroomipilvi læbides vøi møne topeltratastega ylilaia traktori taga venides, et see næitab, et elu læheb ikka edasi ja toit on jærelikult ka homme laual ja…No yhesønaga, et see ongi ELU.

  Vasta

 2. Posted by Maire on mai 15, 2010 at 3:34 e.l.

  Huvitav lugemine:)
  Lugedes lõiku Hallikiga seoses tekkis mul üks isiklik emotsioon ka. Olen temaga nimelt kusagil 90-ndate alguses kokku puutunud ja kui nüüd lugesin, et soliidses eas, siis mõtlesin, et mis jama, pole äkki sama inimene. Aga kui arvutama hakata, siis on ju neist kokkupuudetest peaaegu 20 aastat möödas ja ega siis inimeste vanus saa paigal seista. Aeg lendab lausa hirmutava kiirusega.

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: