Väheke meie intellektuaalsest toidulauast


Karuisa kiusas mind eile – ikka et lähme kinno ja lähme kinno! Ja mina muudkui vastu, et ei viitsi ja ei viitsi! Löpuks Karuisa jäi vöitjaks. Ajasin linnariided selga ja ronisin autosse. Karuisa valik oli KUMU auditoorium, kus Eesti Filmipäevade raames eesti kunstnikest dokumentaalfilme näidati.

Porisesin mis ma porisesin ja torisesin mis ma torisesin, aga kui löpuks kinosaalis istusin, sain kohe mitu shokki järjest:

Esimene shokk oli see, et saalis oli peale meie ja ühe filmi autori veel umbes vaid 10 inimest (loodan et Kinomajas ja mujal festivali raames toimunud seansid olid rahvarohkemad).

Teine shokk oli see, et filmid olid ropult head, huvitavad ja harivad.

Meie algselt plaanitud esimene kolmefilmiline seanss arenes sujuvalt edasi ka teiseks kolmefilmiliseks seansiks. Ja mötteid köige selle järel jätkus kauemakski…

Kuidas saab olla vöimalik, et eesti kultuuriloolised pärlid sedasi üksi seal KUMU kinusaalis avalduvad? Miks eesti kultuur ei “paku pinget” massidele? Miks? Miks? Miks?

Karuisa arvas, et äkki see on ka reklaami probleem – meiegi sattusime öige info otsa vaid seepärast, et Karuisa kuskilt KUMU interneti lehekülje kaudu (ehk siis teda ennast stiteerides “läbi ussi m….i”) oli infot saanud ja noh, ta on ka selline friik, et käib KUMU dokumentaale vaatamas pea et iga kolmapäev. Vöi siis teine pöhjus, et see filmifestival on juba viimase kuu jooksul teine – Tartus toimunud maailmafilmi festivali järel… Kuid siiski….

Lisaks sellele, et hulk väärtuslikku kultuurilist teadmust jääb vaka alla, on siin mu meelest ka teine probleem – kuidas me väärtustame oma intellektuaalset toodangut? Kas Eestile töesti on tähtis vaid see materiaalne, mis sünnib? Jah, riiklikul tasandil toetatakse kunsti ja kultuuri kohati päris palju ja ega ma ei arvagi, et president vöi kultuuriminister peaks igal väärtfilmi vöi kunstinäituse esitlemisel osalema. Ma mötlen siin hoopis seda, et miks me oma kultuuritoodangust oma tarbimisharjumuste kaudu ei taha masstoodangut teha. Positiivses möttes masstoodangut. Ja selle kaudu tösta meie kultuurilist eneseteadvust ja teadmust… Ma arvan, et siin on palju mötlemist meie suhtumiste üle ja meie vöime üle tähele panna ja väärtustada ka midagi muud peale Solarise, Coca-Cola, 3D multikate ja muu sellise igapäevase pling plingi. Mis ei tähenda, et neid viimaseid peaks eirama, lihtsalt – meile oleks tervislik laiendada meie intellektuaalse toitumise menüüd!

9 kommentaari

 1. Sellest külastajate vähesusest: no kui infoni peab jõudma läbi ***, siis pole miskit imestada.
  – 0sa inimesi otsib pidevalt taolist inffi
  – osa inimesi istub niikuinii töö juures päev otsa arvuti taga
  – osa inimesi teeb arvuti lahti õhtul koju tulles (kell 16…20) ja
  a) ei viitsi miskit otsida
  b) ainult seda otsibki, kus miskit huvitavat on

  KUMU riigieelarveline asutus, ju neil pole ette nähtud reklaamiraha võimidaiganes
  kahju muidugi

  Vasta

 2. elina, mul on kaks eksemplari minu ameerikat, vöin teise sulle anda 🙂
  ütle, kuhu jätan sulle?

  Vasta

 3. Posted by Elina on aprill 8, 2010 at 7:36 e.l.

  Mina lugesin selle ka. Käisin pühade ajal Tallinnas ja sain raamatu kätte. Ainult paar tükki oli neid enam raamatukauplustes.

  Nüüd on Minu Eesti töö all. Tahaks lugeda ka Minu Ameerikat aga kust seda siin Jyväskyläs oleks kätte saada.

  Tänud hea raamatu eest!
  Elina

  Vasta

 4. Posted by luize on märts 31, 2010 at 4:57 e.l.

  Jah, kui mind oleks tagant sunnitud, ma oleksin Tartus Maailmafilmi ka läinud. Aga kõigi asjaolude kokkusattumise tõttu on mul viimased kaks nädalat niipalju töökohustusi olnud, et kaelkoogu nööridega ei oleks vist mind ka kinno vedanud. Ma oleks seal lihtlabaselt unne suikunud ja kõigil pärast piinlik, kellele seda vaja on eksole.
  Nüüd ma saan aru küll, et töötegemise asemel oleks pidanud hoopis kultuuri sisse ahmima, aga missa teed ära. Ma lähen homme siis kuulan Reekviemi vähemalt.

  Vasta

 5. Posted by Elina on märts 31, 2010 at 3:58 e.l.

  See seletus on see viitsimine: “Ja mina muudkui vastu, et ei viitsi ja ei viitsi!” Karuisasid peaks rohkem olema! 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: