Mühkamlusest Soomes


Tavaliselt soomlased on väga tähelepanelikud. Näiteks kui söidad körvalteelt kiirteele, siis lastakse sind alati söidureale ja sa ei pea kunagi kiirendusrajal pidurdama, sest köik, kes samaaegselt esimesel real söidavad, reastavad end ümber teise söiduritta ja saad rahulikult liituda kiirteel kulgeva vooluga.

Eile aga juhtus nii, et üllatuslikult pidin kiirendusteel kiirteele söitmiseks pidurdama, sest lihtsalt körval esimeses reas junnis üks auto, ei läinud ise kiiremini eest ega lasknud mind vahele. Olin üllatusest keeletu, sest selline käitumine on soome liikluses ennekuulmatu. Mötlesin kurbusega, et ons töesti Eestis nii tavaline mühkamlus ka löpuks siiamaile jöudnud…

Löpuks pääsesin kiirteele ja jätkasin oma söitu selle mühaklikult käitunud auto sabas. Ja mis te arvate, mis mind veel rohkem üllatas, kui see laiamine ja minu kiirteelesöidu takistamine?

Üllatas see, vöi öigemini ei üllatanud, et see teepeal ees junninud auto oli EESTI numbrimärgiga auto: 042 TGA, kui nüüd öieti mäletan. Tartumaa mehed siis? Niimoodi seda eesti marki siin siis täis tehakse. Kui oled oma autojunniga siia kohale vuranud ja tahad siin olla ja tegutseda, siis vöta ka kohalikud kombed omaks, aga ära käitu nagu mingi “valge vares”! Tahtsin sellele pikap wolksvageni juhile karjuda…

8 kommentaari

 1. Kusjuures Helsingis ei anna soomlased teed. Ma sõidan iga päev Kehä I’le ja maha. Teine rida täiesti tühi, aga ükski auto teise ritta ei võta, et teed anda. Samas jälle võin mürkki võtta, et kui keegi minust paremalt mööda vuhab Kehä I või III peal, siis on see Eesti numbrimärkidega auto. Samuti liigun ma tihti Hanko vahet (eriti suvel) kuna seal on langevarjuklubi kodu. Üldse ei saa kiita Soome juhte. Eriti suured autod on väga ebameeldivad ja … põhimõtteliselt sellised nagu Sa seda bussijuhti kirjeldad.

  Mulle endale meeldib näiteks rootslaste sõidukultuur. Ma alati tunnen end hästi turvaliselt kui seal ringi sõidan.

  Ma küsisin registrimärgi kohta mitte seaduskuulekuse pärast. Mul endal ka Soome registrimärkidega auto. Pigem see, et ega ikka tegelikult ei tea kas kõik soomlased on nii toredad. Me eestlased sõidame ka Soome numbritega 😛

  Vasta

 2. Rahu, alles täna tallasin pidurit ühe soome numbriga auto pärast, kes kah ei suvatsenud teise ritta kobida. Ja seda on ka enne juhtunud.
  ( ma muidugi sõidan kah iga päev hea mitu korda kiirteele ja maha )

  Vasta

  • kus kandis sa söidad? igatahes siin provintsis on selline asi VÄÄÄGA haruldane. paar korda ma mingi rekka pärast olen pidanud pidurdama, aga saan aru, et neil on ka kohmakam olemine, aga söiduautodega ei kunagi pole veel sellist asja juhtunud…

   Vasta

 3. Lihtsalt nii uudishimu mõttes küsin. Mis numbrimärkidega Sa ise sõidad. Eesti? Soome?

  Vasta

 4. Posted by hille on november 29, 2009 at 1:25 p.l.

  Mis parata jah, kui eesti inimene ainult enda peale mõtleb .. Meenub üks bussireis Soomes eesti bussiga. Oli silmatorkav, et kui soome juhid suutsid näha toimuvat ees, taga ja kõrval, siis eesti bussijuht nägi heal juhul vaid enda ette. Kui soome juhid eranditult kõik tõmbasid sõiduriista premasse serva, et lasta endast mööda sõita, siis eesti bussijuht sõitis võimalikult telgjoone ligi, kogudes nii enda taha suure rivi autosid. Noh, sellist käitumist näeb siin Eestis pidevalt, mistõttu möödasõidud ongi nii ohtlikud.

  Vasta

 5. Tead, sõites Eestist Kölni autoga, tegin ka selle tähelepaneku, et alates Leedust on enamik kiirteemühkameid Eesti numbrimärgiga. Oh, ja need ka, kes sõiduraja vasakust äärest parempööret teevad. Kurb.

  Vasta

 6. Posted by Indigoaalane on november 27, 2009 at 12:44 p.l.

  MInd see küll ei üllatanud.. See on vana nali, et kui Soomes keegi liikluseeskirju rikub, siis on see auto 99% Eesti numbrimärgiga. Kurb aga tõsi.

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: