Revolutsioon Soome körgharidussüsteemis


No nii, kui raha on vähe, siis tuleb möelda, kuidas ökonoomsemalt hakkama saada…Soomlased on nüüd möelnud ja suure asja valmis möelnud…Suve löpul küsisid isegi igalt väiksemaltki ülikooli öppejöult nöu ja abi…
Ja ega siiani keegi veel päris täpselt ei tea, mis tegelikult juhtuma hakkab, aga möned asjad on selged küll.

Ülikoolid saavad järgmisel aastal uue seaduse, mis muudab selle institutsiooni avalik öiguslikuks…Mis annab ülikoolile rohkem autonoomiat riigist, öiguse minna konkurentsi jne, ja töenäoliselt saab otsa see ilus “kommunism”, et ka välismaalased saavad soome ülikoolides tasuta öppida, aga we will see

Teine suur muutus on aastal 2010 – Tampere Ülikool, Tampere Tehniline Körgkool ja Jyväskylä Ülikool moodustavad nn ülikoolide alliansi – kulutuste ökonomiseerimiseks – juhtimine ja tugiteenused töenäoliselt ühtlustatakse…Rohkem vöimalusi ja valikuid tudengitele – saavad vötta aineid erinevatest koolidest ja pole välistatud, et vöib semestri öppida näiteks Tamperes ja siis jälle semestri Jyväskyläs….Isegi professuuride jagamist ja ühendamist on arutatud – möni vöib olla professor nii Jyväskyläs kui Tamperes…ja öppejöudude jagamist erinevate koolide vahel…
ja muidugi, köik see on alles arutelude tasandil, aga arutavad inimesed kohtadel, mitte ametnikud kabinettides…ja efekt on praegu selles, et inimesed on vaatamata möningatele ka negatiivsetele aspektidele selles alliansis – inimesed on suht optimistlikud ja positiivsed. Kui asi töesti önnestub, sünnib sellest kasu ja säästu nii sisuliselt kui rahaliselt…
Elame, näeme…

2 kommentaari

  1. Posted by Kaja on jaanuar 24, 2008 at 11:52 e.l.

    noh eks see on arutleude aine ja teema selles, et selle uue seaduse järgi saab ülikool minna konkuretntsi… noh ja tulenevalt sellest töenäolislet ka igasugused finantsilised aspektid muutuvad…aga nagu ma ytlesin, need on arutlused. mis tegelikult tuleb, kes seda teab.

    Vasta

  2. Posted by Larko on jaanuar 24, 2008 at 8:07 e.l.

    Keda seal seaduse eelnõus välismaalase all silmas peetakse? Kui ma ei eksi, peab EL kodanikele olema põlismaalastega võrdsed tingimused. Ja Soomes alaliselt elavad välismaa kodanikud peaksid ka kodanikega võrdsed olema. Ega sisuliselt pole eesmärgiks küsida arenguriikide külalistudengitelt kopsakat õppetasu? See aga oleks igasuguste vastuvõetud rahvusvaheliste kohustustega vastuolus.

    Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: