Vöimsate naiste maaOlen seda Soome naiste vöimukust juba pikka aega möelnud, et millest see tuleb? Näiteks kui Helsinkis minna kohvikusse, siis on selgelt eristatavad vöimuga naised. Ja paraku, vöimuta naised on siis kas ainult lapsed vöi vanurid…
Vöimuga naisi saab eristada ka siin Jyväskyläs. Kuigi vähem kui Helsinkis. Siin on nad enamasti ülikooliga seotud.
Millised on nende välised tunnused?
Oma könes röhutavad nad alati seadusi (nagu meie osakonnajuhataja rouva, näiteks). Siis röhutavad nad veel oma sidemeid teiste vöimuga inimestega, nn sellist sotsiaalset vöimuliste vörgustikku tuuakse esile ja röhutatakse (nagu möned mu kolleegid naisporfessorid)sinna kuulumist…Sealhulgas on vörgustikus ka ilmtingimata möni prominent vöi kuulsus…
Nad ostavad endale riideid eranditult vaid Sokosest, vöi Stockmanist ja süüa ostavad ka Mestarin Herkkust (köik Jyväskylä daamid, keda ma tean, ja kellel on vöimu).
Ja mehed on töesti nagu kotid neil küljes rippumas, ilma oma arvamuse ja selgroota – nii nagu naised ütlevad, nii on…vast ainult jommis peaga töstavad mehed mässu. Ja nii ongi.
Klassikaline matriarhaat…
Aga millest see ikkagi tuleb?

2 kommentaari

 1. Posted by Cairbre on detsember 13, 2007 at 6:23 p.l.

  Mina arvan et see et Soome naised tunduvad võimukad tuleneb sellest et nad hindavad ennast kõrgelt, ja ka hindavad teineteist. Ja see “verkostoituminen” ehk siis ühingute jms sellekaudu tutvumine ja koostegemine annab tegelikult powerit ja võimalusi. Mul on ämm sellises ühingus kui Yrittäjänaiset. Naised kellel on oma firma, käivad koos, tegelevad ühiselt ja muidugi on neil kasu teineteistest.

  Vasta

 2. Posted by helin on detsember 12, 2007 at 8:09 p.l.

  Miskipärast tundus, et eelmine kommentaar ei jõudnud kohale.
  Üks vägevuse juuri võib olla liikumine Lotta Svärd, mis saadeti laiali peale rahulepingut Venemaaga. Hiljuti nägin sellest tehtud kunstilist filmi. Liikumise lõputiitrid vihjasid aegadejooksul liikmeks olnud 240 000 naisele. Sõjas olid nad asendamatud ja nad said hakkama. Arv vihjab sellele, et igas peres on Lotta Svärdi “juuri” ilmselt.
  http://fi.wikipedia.org/wiki/Lotta_Sv%C3%A4rd
  Ja teine on haridus. Kaua on Soomes naistel kõrghariduse saamine võimalik olnud, ilmselt tead seda üsnagi hästi.
  Ja kolmandaks karm kliima on ilmselt kõik kehvad naisliinid lihtsalt väljasuretanud 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: