Egoism võib vahel olla sümpaatne?


Üha enam on mulle meeldima hakanud soomlaste kalduvus eelkõige iseendaga tegeleda… Näiteks nädalavahetustel tegeletakse oma hobidega, keskendutakse sellele, mis ainult sulle-mulle kui isiksusele huvi pakub. Ja see on nii püha, et keegi ei tohi sind selle iseendaga tegelemise juures segada, isegi su pere ja lapsed sageli mitte.

Ja huvitav on see, et see reegel kehtib ka perekonna siseselt – kui pereemal on näiteks joonistamise hobi, siis terve pere võimaldab seda, et ta saab ilma süümekateta nädalavahetused joonistamas käia, või sporti tegemas või mida iganes… Kuidagi hästi selgelt on aeg jaotatud omaks ja kollektiivseks ja nendest piiridest minnakse haruharva üle. Eestis olen ma kohanud palju enam ohvrimeelsust, eriti perekonnainimeste poolt.

Üldse olen ka seda täheldanud, et soomlastel on iseendaga väga palju tegemist. Nad analüüsivad ennast, nad peavad endast lugu, nad jälgivad ennast ja muretsevad enese pärast.
Aeg ajalt on see ka nii egoistlik, et natuke käib närvidele, no näiteks juhtumid, kus soomlane jääb keset tänavat seisma (kas siis jala või autoga ) ja asub mõtisklema. Olen mitu korda pidanud sellise süvenemise otsa autoga avarii tegema. Jalgsi on lihtsam, siis lihtsalt põikad kõrvale.

Või siis jääb ta endast ja oma plaanidest sulle pikalt ja laialt jutustama…

Ja üks eriti nutikas asi mu meelest käib sellega ka kaasas – kõik on iseendaga nii ametis, et teiste klatshimiseks ja teistega tegelemiseks jääb suht vähe aega…

Samas olen sedagi märganud, et inimesed, kes ennast armastavad, oskavad ka teistest palju enam lugu pidada, teisi austada ja aktsepteerida…Need kõige egoistlikumad siin võivad vahel oma mõistmisega lausa üllatada. Nii et kuigi mind on koolis ja kodus õpetatud, et egoism on paha, siis siin ma vaatan, et asjal on veidi teistsugune väärtus, mis laseb sellel ka positiivsemas valguses paista.

Pildil lihtsalt ilus ja üksildane paik Jyväskylä ümbrusest

6 kommentaari

 1. Posted by Tipp Ja on oktoober 26, 2007 at 6:03 p.l.

  Mõtlesin ise ka nende asjade üle hiljuti järele, söandaksin lingi jätta:
  http://lapseestis.blogspot.com/search?q=ego
  Niisiis on sedasorti hool minu meelest vaimu ja hinge vajaduste eest hoolitsemine (maalimine) või keha vajadustega arvestamine (sport). Minu meelest egoism on enda isiku upitamine teiste arvelt. Seda need kenad soomlased ju ei tee.

  Vasta

 2. Ma arvan, et see tegemist on fenomeniga, mida esineb ka Rootsis. Vähemalt isikliku ja töö aja shtes kindlasti. Et keegi ei vasta Su meilile pühapäeval ja külalisõppejõud ei saada oma programmi tavapäraseks tähtajaks (meie koolis 15.08) sest tema on sel ajal puhkusel. Millegipärast on Eestis täitsa norm, et kui ülikoolis on õppejõududel peaaegu et kollektiivpuhkus kuni 23.08 (vms) siis ei nurise keegi kui suurt hulka uue õppeaasta paberimajandusest tahetakse saada 15.08.
  Fre

  Vasta

 3. Posted by sjgelle on oktoober 7, 2007 at 5:29 p.l.

  duhhiga täitsa nõus. Inimesel peab iseenda jaoks aega olema. Ja logelemiseks peab aega võtma, mitte igat minutit kaaluma ja hindama sellest punktist, kas see on ikka kasulikult veedetud. Natuke laisad inimesed on kõige tervemad ja rõõmsamad.

  Vasta

 4. Posted by Duhh on oktoober 7, 2007 at 4:01 p.l.

  Või on asi hoopis selles, et me tõlgendame taolist käitumist egoismina? Iseenesest ju normaalne, et inimesel on ka iseenda jaoks aega.
  Ainult minusugusel sotsialismiajastust pärit inimesel võttis aega, et mõistusele tulla.

  Vasta

 5. Posted by kukupai on oktoober 7, 2007 at 3:37 p.l.

  Normaalses koguses egoismi on tervisele kasulik. Kui aina ennast teiste huvidele ohvriks tuua, maksab see ühel hetkel end valusalt kätte.

  Vasta

 6. Posted by Tiiu on oktoober 7, 2007 at 3:27 p.l.

  Nojah, taas tuleb ka su seda sissekannet lugedes tõdeda, et heas on halba ja halvas on head.

  🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: