Sukeldumine Soome Sisusse: laadamuljeid Jyväskyläst


Laadad on ühed mõnusad paigad. Käisime täna veel pisikese tiiru Jyväskylä Wee, Maa ja Wilja laadaplatsil. Enn on mul Jyväskyläs külas ja seetõttu oli üsna tore üle hulga aja mõnusasti koos aega veeta. Täna oli Ave ka kambajõmm. Päike piilus pilve vahelt ja olemine oli mõnus. Peab tõdema, et sama mõnus, kui eile vihmaga. Ei ole tõesti vahet, mis ilm on. Tähtis on sisu ja fiiling…

Üks asi, mis mulle ja Ennule soomlaste juures ka väga meeldib, on see, et sommid oskavad asjadega lõpuni minna, ja nad oskavad asju nimetada.

Lõpuni arendatud lahendused olid ka laadal enamuses. Kui müüdi kõrvitsaid, siis keedeti samas ka natuke kõrvitsasalatit. Kui müüdi lõnga, siis näidati, kuidas seda lõnga taimedega värvitakse jne. Kuni selleni, et kasepuust munadele oli antud tähendus – maanantaimuna – mõtle ise, mida see kõik tähendab, sest müüjale on oluline, et selle muna ostja hakkaks mõtlema – elu ja olemise üle, näiteks.

Laadal olid valdavaks Soomes tehtud tooted Soome materjalist, enamuses just Kesk- Soomest…Vaid kuivatatud puuviljad olid kuskilt idast, ja kalameeste lante, mida müüdi, vist tehakse Eestis, nagu Enn arvas, aga ega me tea ka…Sõnaga Soomelt, Soomest ja soomlastele…Sümpaatne on see, kuidas riik toetab väikeettevõtlust ja regionaalset arengut. See laat oli ehe näide sellise poliitika tulemuslikkusest – Soome Sisus oli stiili ja kvaliteeti. Saab küll laata teha ilma Poola hilpude ja muu sodita…

Valik pilte koos kommentaaridega laadalt(pilti klikkides käivitub pildishow):

Ostsin oma karvaste loomade kollektsiooni esimese Soome lipuga põdra. Imelik, et ma seda varem pole teinud, sest igalt reisitlt on miski stiilne karvanäss kaasa tulnud…Kuid ma arvan, et see laat oli just sisuliselt õige paik ühe poro kojutoomiseks.

Ja nii see nädalavahetus möödus. Täis head tuju ja mõnusat olemist. Ja keegi ei olnud kurja olemisega. Noored kutid kohvikutelgis pakkusid istet vanemale kepiga ringikolistavale mammile ja ise naeratasid nii armsasti. Igas müügiputkas toimus lisaks ostmisele ka hulgaliselt niisama mõnusat suhtlemist. Räägiti maast ja ilmast, visati nalja ja aeti asjalikku juttu. Ostmine ja müümine tundus kohapeal tegelikult sekundaarne. See oli suhtlemise üritus, kus natuke ka äri tehti. Ja tore oli ka.

2 kommentaari

  1. jah, ainult, et pildiallkirjade juurde on vaja natuke sinka vonka minna…kui need ka veel showga koos jookseks, oleks eriti suurepärane.aga noh ega kïke head ka ei saa.

    Vasta

  2. Posted by Ingrid on september 19, 2007 at 5:20 e.l.

    Väga mõnus on nii pilte vaadata!

    Ma olen seda flickrit mitu korda mõelnud, aga pole pealehakkamist.

    Vasta

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: