Eestlased ja soomlased (Estonians and Finns)


PILDIL ON PAULIINA (In photo: my dear college Pauliina. We are discussing often with her about differences between Estonians and Finns)

Täna arutasime Pauliinaga eestlaste ja soomlaste erinevuste üle – nagu seal Borati filmis, et “Cultural learnings…”
Teema hakkas hargnema sellest, et löuna ajal ostis Pauliina mulle kohvi ja tüki rullbiskviiti, ja me leppisime kokku, et kui järgmine kord koos kohvitama lähme, siis mina maksan…Järgmine kord tuli möne tunni pärast, sest mina ei tahtnud “pedagoogilis-poliitilistel pöhjustel” koju minna, ja tööd oli ka veel teha, ja Pauliinal oli umbes sama pöhjus… Ja siis me otsustasime vahepeal Arnolds kohvikus ühed donitsid ja kohvid vötta. Ja kuna kokku lepitud oli, et nüüd on minu maksmise kord, siis seda ma ka tegin. Siis aga tuli Pauliina ja pakkus mulle 5 EUR, kuna seekordne arve tuli suurem sellest, mis tema oli ülikooli kohvikus maksnud…Tüüpiline soomlane, viskasin tema üle nalja, ja kuna ta mind ja minu eestlaslikku huumorit juba tunneb, siis ta loomulikult ei solvunud. Tavaline soomlane, ma arvan, oleks sellise nalja peale solvunud natuke…Aga rahaasjades on soomlased väga detailsed küll – näiteks kui sa kaaslaselt kasvöi 20 senti kohviautomaadist kohvi ostmiseks laenad, siis pead selle ilmtingimata tagasi maksma, sest see on pöhimötte küsimus. Ja sellist sentidele käega loomist, kui Eestis, siin ei ole. 20 senti tagasi maksmata jättes vöid riskida sellega, et rikud suhte soomlasega igaveseks.
Leidsime täna teisegi huvitava erinevuse eestlaste-soomlaste vahel: kuna Pauliina on suvel ja vabal ajal tsiklitüdruk, siis rääkis ta mulle Soome tsiklimeeste korporatiivsest ühtsusest, ja sellest, kuidas üksteist politsei eest hoiatatakse. Eestis on niisugune ühtehoidmine autojuhtide seas(vöib olla ka tsikliste seas, aga sellest ma ei tea). Selle peale Pauliina ütles üsna kurvalt, et “ei Soomes autojuhid sellistes asjades üksteist aita – pigem hoopis helistavad politseisse, kui näevad liikluses kedagi rikkumas, ja tunnevad head meelt, kui politsei on kellegi maanteel kinni nabinud ja sellele rikkumise eest siis trahvi teeb. Selline kahjurööm on tüüpiline meile, soomlastele…iga tavaline soomlane on kui vabatahtlik rahvapolitsei…”
Jah, nii et eestlased, olge ettevaatlikud, kui Soomes oma “odessa-stiilis-liikluskultuuri” praktiseerite. Iial ei vöi te teada, kunas korralik ja seadusekuulekas soomlane teie peale kaebab, vöi politseile teie üleastumisest teatab.
Muideks, ka sellised asjad on Soomes tavalised, et naaber naabri peale kaebab näiteks sellepärast, et naaber rödul suitsetab. Mitte ei lähe ise naabrile ütlema, et kuule, su suits häirib mind, vaid linnavalitsusse kaevatakse, ja korda nöutakse, ametlikult.
Ja täiesti tavaline on, et möni vanamammi jälitab liikluseeskirju rikkunud autot, ja kirjutab siis manitseva meeldetuletuse juhile kojamehe vahele…minule oli tähelepanelik kodanik jätnud hoiatuse selle pärast, et ma üks kord stop märgi all ülikooli ette söites piisavalt pikalt ei peatunud…vat sellised on ka soomlased.

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: